Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği

Derneğimizin Basın Bülteni

Derneğimizden Haberler

Derneğimizin Basın Bülteni

10-16 Mayıs engelliler haftası açılışı kapsamında Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu bir basın bildirisi yayınladı. 
açıklamada şöyle denildi: 
 BASIN BÜLTENİ

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, engelli vatandaşlarına sağladığı olanaklarla doğru orantılıdır. Engelli vatandaşının ferah düzeyi yüksek olan ülkeler, sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş ülke statüsünde demektir.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkelerin %10’u çeşitli şekillerde engelli olmuş bireylerden oluşmaktadır.
Ülkemizde ise Türkiye istatistik Kurumu 2015 verilerine göre çeşitli şekillerde vücut fonksyonlarından en az birini kaybetmiş olan ve sağlık kurulu raporlarıyla belgelenen 8,6 milyon engelli bulunmaktadır. Bu oran ülkemizin %12.50’sinin engelli bireylerden oluştuğunu göstermektedir.
Ülkemizde yılın farklı amaçlarla belirlenmiş olan çeşitli günlerinde vatandaşlarımız, engelli bireylerdeki farklılıklar, yaşadıkları sıkıntılar, toplumla kaynaştırılması için gerekenler konusunda bilinçlendirilmektedir. 
 10-16 Mayıs engelliler haftası Birleşmiş Milletlere üye olan Dünya’daki 156 ülkede çeşitli etkinliklerle idrak edilmektedir.
Hafta boyunca çeşitli kuruluşlar tarafından engellilerin eğitimi, istihdamı, yaşadıkları sıkıntılara yönelik çözüm girişimleri üzerine paneller, konferans ve programlar planlanmaktadır.
1988 Yılında Görme engellilerin eğitimi, istihdamı ve sosyalleşmesini amaçlayarak kurulan derneğimiz, yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernekler kapsamına alınarak hizmetlerine devam etmiştir. Derneğimizin 1992-1993 Eğitim / Öğretim yılından bugüne Türkiye’de görme engelliler için ilk kez başlattığı kaynaştırılmış eğitim modeli, bugün bir devlet politikası haline gelmiş ve başarıyla yürütülmektedir. 
 Dernek olarak yaptığımız araştırmalara göre ilimizde görmede güçlük çeken bireylerin sayısı bin beş yüzün üzerindedir. Fakat gerekli yönlendirmelerin yapılamaması nedeniyle Antalya çapında bizim hizmet verebildiğimiz görme engelli sayısı 250’yi bulmamaktadır.
Derneğimiz bünyesinde 2005 yılında hizmete açtığı Bilgi Bahçesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile okul öncesinden başlayarak 50 yaşına kadar doğuştan veya herhangi bir nedenle gözlerini kaybetmiş, hayattan kendini soyutlamış bireylere eğitim desteği sağlanmaktadır. Ayrıca 2005 yılında kurduğumuz Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü’müz ile görme engellilerin Türkiye çapında spor faaliyetlerinde aktif olması amaçlanmış olup satranç, yüzme, atletizm, futsal, goalball ve judo olmak üzere altı branşta başarılı görme engelli sporcular yetiştirilmektedir.

​​​YEREL YÖNETİMLERE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR
Biz kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’de var olan 389 dernekten Antalya ilinde sadece 4 dernek olmakla birlikte genel merkez olarak faaliyet gösteren tek engelli derneğiyiz. Yasal olarak da açıkça ifade edilmektedir ki belediyelerin görevi öncelikli olarak kamu yararına faaliyet gösteren derneklerin talepleri değerlendirilmelidir.
Başta Büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere ilçe belediye başkanlarımız bu konuda gerçekten çok hassas davranmaktadırlar. Fakat maalesef alt birimlerde çalışan daire başkanları, şube müdürleri, kamu yararına çalışan dernekler konusunda bilinçlendirilmediklerinden taleplerimize genellikle olumsuz yanıt vermektedirler. Bunları bir örnekle açıklığa kavuşturmakta yarar görüyoruz:


• Özellikle Kepez Belediye’mizden engelliler haftasında dahi haftalar öncesinden talep etmemize rağmen pikniğimiz için araç alamadık. Belediye personelleri dilekçelerimizi bir üst kurula sunma ihtiyacı dahi duymadan reddettiler. 
 • Yine bu hafta kapsamında Görme engelli öğrencilerimiz yararına kermes düzenlemek adına Büyükşehir Belediye’mizden yer talep etmemize rağmen talebimiz ilgili daire başkanı tarafından olumsuz sonuçlandırılmış, çeşitli görüşmelerden sonra talebimize olumlu yanıt alınabilmiştir. Böylesine yerinde istekler için başkanlara ulaşmak zorunda kalıyor olmamız gerçekten üzücüdür.

Bu nedenle Özellikle Kepez Belediye başkanımız sn. Hakan Tütüncü ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Menderes Türel’den bu tür konularda açık destek rica ediyor, personellerin hassasiyet konusunda bilinçlendirilmesini istiyoruz.

Biz onlar gibi hassas olan, engellisine sahip çıkan, gerektiğinde yanında olan bir yönetim kadrosu ve personel ekibiyle çalışmak istiyoruz.

​​​RANDEVULARİMİZA CEVAP VERİLMİYOR

Bir yıldır defalarca talep etmemize, ilimiz milletvekillerinin bizzat bizim adımıza aramalarına rağmen Antalya valimizden proje ve çalışmalarımızı aktarmak, dernek çalışmalarımız hakkında bilgilendirmek için randevu alamıyoruz. Bu durumunda yine bilinçsiz personel anlayışından kaynaklandığını düşünmekte ve gerçekten yönetim kurulu olarak engelli kardeşlerimiz adına üzülmekteyiz. Bu çağrımızın siz değerli basın mensupları aracılığıyla ilgili yerlere ulaşacağından ümitliyiz.
​​​DERNEK OLARAK TOPLUMDAN BEKLENTİLERİMİZ NELERDİR?
Toplumumuzun duygusal ve hassas olduğunun farkındayız. Engelli derneklerine yardım etmek ekonusunda çalışmalarını bilmedikleri istismarcı kimselere maddi yardımda bulunmamalarını, bağış yapacakları derneklerin çalışmalarını yerinde görmelerini ve ona göre yardımda bulunmalarını
istiyoruz. Nitekim sivil toplum kuruluşu olarak halkımız içindeki hayırseverlerin desteğiyle daha başarılı hizmetlerde bulunabiliriz.

Toplumumuzdan engellilerin acınacak varlıklar değil, imkan verildiğinde üretken varlıklar olduklarını kabul etmelerini istiyoruz. Herkesin bir engelli adayı olduğunu hatırlatıyor. Daha engelsiz, erişilebilir, sorunların değil yapılan hizmetlerin konuşulup tartışıldığı engelli haftaları diliyor, “engelsiz bir Türkiye için el ele verelim” diyoruz.

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu
Mehmet KAHRAMANOĞULLARI
Genel Sekreter

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

BEŞİKTAŞ KAMPINI ZİYARET

DERNEK YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ BEŞİKTAŞ KAMPINI ZİYARET ETTİ

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında Askon Antalya Şubesiyle birlikte derneğimiz Genel başkanı Kamil Çam, yönetim uurulu üyeleri ve görme engelli sporcular Beşiktaş kampını ziyaret etti.
Teknik direktör Şenol GÜNEŞ ve futbolcularla hatıra fotoğrafı çektirildi.
Etkinliğe Genel sekreterimiz Mehmet Kahramanoğulları, yönetim kurulu üyemiz Fevzi Ünver Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü başkanı Özgür Koca ve Bilgi İşlem sorumlumuz Ufuk Çam katıldı.

DEVAMI

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

                                           7-14 OCAK 2019 BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI BASIN BÜLTENİ
 
Basınımıza ve Kamoyuna saygıyla duyururuz:
1931 yılından beri tüm dünyada kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında1988 yılından bugüne  kamu yararına faaliyet gösteren ve genel merkezi Antalya’da bulunan  Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği olarak kamoyunu göz sağlığının önemi ve “görme engellilik” hususunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere ;

 • 8 Ocak 2019 Salı günü saat 11.00’de Tekeli oğlu İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonun’da Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği ile işbirliğiyle “görme engellilik ve kör çocuklu aileler” konulu panelimize
 • 10 Ocak Perşembe günü saat 10.00’da Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde  Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ile işbirliğiyle  “görme engelli yetenekler gençlerle buluşuyor” etkinliğimize
 • 11 Ocak 2019 Cuma günü saat 19.30’da AKM Perge Salonu’nda Beyaz Baston Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından düzenlenecek olan farkındalık konserimize
 • 12. Ocak 2019 Cumartesi günü saat 13.30’da Antalya’da faaliyet gösteren stklarla birlikte Kapalı Şarampolden Cumhuriyet Meydanı’na kadar beyaz bastonlarla farkındalık yürüyüşümüze tüm halkımızı ve basınımızın değerli temsilcilerini   davet ediyoruz
HAFTANIN ÖNEMİ NEDİR?
       Değişen dünyada teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin körlük var oldukça kullanımı değişmeyecek tek araç beyaz bastondur.
      1921 yılında trafik kazasında kör olan bir fotoğrafçının yön bulmak   için kullandığı   sopayı toplum tarafından fark edilsin diye beyaza boyamasıyla hayatımıza girmiş olan beyaz baston, tamamen görme kaybı olanlar için adeta  bir göz görevi görmektedir.
      Ne var ki görme engelli kişinin baston kullanması ve  bu dezavantajını avantaja çevirmesi için toplum tarafından fark edilmesi  gerekir.
       Toplumun her kesimi beyaz bastonlu kişinin tamamen görme kaybı olduğunu bilmelidir. Trafikte öncelik beyaz bastonlunundur.  
 
                                           HER BİN KİŞİDEN 3 KİŞİ BEYAZ BASTON KULLANIYOR.
 
Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre ülkemizde körlüğün %800’i önlenebilir durumda iken bilinçsizlikten dolayı geç kalınmış ve müdahale edilememiş bireyler doğuştan veya sonradan kör olarak yaşamlarına devam ediyor.  220 bin kişi gözlerini tamamen kaybetmiş ve beyaz bastona ihtiyaç duyuyor.
    
Kamu kuruluşlarının yerel temsilcileri olan belediyelere yönelik erişilebilirlik yasası çıkarılmış,  2007 yılından başlayarak  her engelli için kamu alanlarının erişilebilir olması zorunluluğu getirilmiştir. 5 yıl içinde tamamlanması zorunlu kılınan bu erişilebililik düzenlemeleri,  2012 yılında bir süre daha uzatılmıştır.
       2019 yılındayız. Görüldüğü gibi hala engelli bireyler olarak kamu alanlarında hareket etmekte güçlük çekiyoruz. Kaldırımların yayaların kullanması gereken kısımlarında farklı engellerin olması,araçların  kaldırımlara park etmesi,  görme engelliler için yapılmış sarı çizgilerin yol kazılarından sonra yenilenmemesinden dolayı çizgi  sonlarının  direklere çıkması sayabileceğimiz engellerden sadece bazıları.
                                           BİZ TOPLUMDAN NE İSTİYORUZ?
Toplumun her kesimi bilmelidir ki görme engelli olmak hayatın sonu değil bir farklılıktır. Ülkemizde görmeden yaşamını sürdüren veya görmede güçlük çeken, az gören, 1.5 milyon görme engelli bulunmaktadır. Bu nedenle;
 •  Beyaz bastonuyla yürüyen bir engelli gördüğünüzde karşıdan karşıya geçeceğini fark ederseniz ona yardım ediniz. Unutmayınız ki gideceği yönü bilse de trafik ışığı olmayan yerde karşıdan karşıya tek başına geçmesi risklidir.
 • Lütfen gördüğünüz beyaz bastonlu kişiye uzaktan yön tarifi yaparak yönlendirmeye çalışmayın! Biz biliyoruz ki siz bir  görüş çizgisine sahip olduğunuzdan yirmi otuz metre önceden bizim bir engelle  karşılaşacağımızı biliyorsunuz. Ancak birkaç dakika sabırlı olduğunuzda bastonumuzla bir iki metre kala o engeli biz de fark edeceğiz ve tedbirimizi alacağız.
 •   Lütfen yüksek sesle yönlendirme yapmayın. Zira işitsel duyularımız çok hassastır.  biz sizin sesiniz gelmeden nerde olduğunuzu kestiremeyip panik yapabiliriz.
 •  Sarı renkteki kılavuz çizgiler görme engellilerin bastonlarıyla düz bir şekilde yürümesi için yapılmaktadır. Oradan bir internet kablosu yahut başka bir kablo geçmemekte. Çizgiyi kaybedersek bizi görünce lütfen çizgiye yönlendirin.
 
                                              YEREL YÖNETİMLERDEN TALEPLERİMİZ NELER? 
2019 Mart ayı seçimleri yakşaşmakta. Siyasiler bizi bu aralar hatırlıyorlar. Bizler de onlara biraz daha yüksek sesle şunları söylemek istiyoruz:
 
 • Kamuda zorunlu olarak var olan erişilebilirlik komisyonlarının aktif halde çalışması ve denetimlerinin önemsenmesi en büyük talebimizdir.
 • Her belediyede o belediye sınırlarında ikâmet eden engelli bir meclis üyesi bulundurmaya gayret edin ki sesimiz, gözümüz, kulağımız olun.
 •  Sesli ışıklar sadece merkezi yerlerde değil trafik ışığının olduğu her yerde bulundurulmalı tüm alanlarda engelli bireylerin olduğu unutulmamalıdır .
Beyaz BastonGörme Engelliler Derneği olarak Erişilebilirlik bizim hayat felsefemizdir. Tüm alanlara herkesle eşit, engelsiz ve erişilebilir şekilde ulaşıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. 
 
 
                                           BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER YÖNETİM KURULU A.
Mehmet KAHRAMANOĞULLARI
              GENEL SEKRETER   
 
 
 
 
 

DEVAMI

Başkanımız

Etkinlik Takvimi

Beyaz Baston Görme Engeliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü

Foto Galeri

 • Beşiktaş Kampına Ziyaret
 • Özel Bilgi Bahçesi
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 23 Nisan Çoşkusu

Dil Aracı