Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği - White Cane Visually Impaired
Association

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Derneğimizden Haberler

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

                                           7-14 OCAK 2019 BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI BASIN BÜLTENİ
 
Basınımıza ve Kamoyuna saygıyla duyururuz:
1931 yılından beri tüm dünyada kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında1988 yılından bugüne  kamu yararına faaliyet gösteren ve genel merkezi Antalya’da bulunan  Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği olarak kamoyunu göz sağlığının önemi ve “görme engellilik” hususunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere ;

 • 8 Ocak 2019 Salı günü saat 11.00’de Tekeli oğlu İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonun’da Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği ile işbirliğiyle “görme engellilik ve kör çocuklu aileler” konulu panelimize
 • 10 Ocak Perşembe günü saat 10.00’da Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde  Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ile işbirliğiyle  “görme engelli yetenekler gençlerle buluşuyor” etkinliğimize
 • 11 Ocak 2019 Cuma günü saat 19.30’da AKM Perge Salonu’nda Beyaz Baston Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından düzenlenecek olan farkındalık konserimize
 • 12. Ocak 2019 Cumartesi günü saat 13.30’da Antalya’da faaliyet gösteren stklarla birlikte Kapalı Şarampolden Cumhuriyet Meydanı’na kadar beyaz bastonlarla farkındalık yürüyüşümüze tüm halkımızı ve basınımızın değerli temsilcilerini   davet ediyoruz
HAFTANIN ÖNEMİ NEDİR?
       Değişen dünyada teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin körlük var oldukça kullanımı değişmeyecek tek araç beyaz bastondur.
      1921 yılında trafik kazasında kör olan bir fotoğrafçının yön bulmak   için kullandığı   sopayı toplum tarafından fark edilsin diye beyaza boyamasıyla hayatımıza girmiş olan beyaz baston, tamamen görme kaybı olanlar için adeta  bir göz görevi görmektedir.
      Ne var ki görme engelli kişinin baston kullanması ve  bu dezavantajını avantaja çevirmesi için toplum tarafından fark edilmesi  gerekir.
       Toplumun her kesimi beyaz bastonlu kişinin tamamen görme kaybı olduğunu bilmelidir. Trafikte öncelik beyaz bastonlunundur.  
 
                                           HER BİN KİŞİDEN 3 KİŞİ BEYAZ BASTON KULLANIYOR.
 
Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre ülkemizde körlüğün %800’i önlenebilir durumda iken bilinçsizlikten dolayı geç kalınmış ve müdahale edilememiş bireyler doğuştan veya sonradan kör olarak yaşamlarına devam ediyor.  220 bin kişi gözlerini tamamen kaybetmiş ve beyaz bastona ihtiyaç duyuyor.
    
Kamu kuruluşlarının yerel temsilcileri olan belediyelere yönelik erişilebilirlik yasası çıkarılmış,  2007 yılından başlayarak  her engelli için kamu alanlarının erişilebilir olması zorunluluğu getirilmiştir. 5 yıl içinde tamamlanması zorunlu kılınan bu erişilebililik düzenlemeleri,  2012 yılında bir süre daha uzatılmıştır.
       2019 yılındayız. Görüldüğü gibi hala engelli bireyler olarak kamu alanlarında hareket etmekte güçlük çekiyoruz. Kaldırımların yayaların kullanması gereken kısımlarında farklı engellerin olması,araçların  kaldırımlara park etmesi,  görme engelliler için yapılmış sarı çizgilerin yol kazılarından sonra yenilenmemesinden dolayı çizgi  sonlarının  direklere çıkması sayabileceğimiz engellerden sadece bazıları.
                                           BİZ TOPLUMDAN NE İSTİYORUZ?
Toplumun her kesimi bilmelidir ki görme engelli olmak hayatın sonu değil bir farklılıktır. Ülkemizde görmeden yaşamını sürdüren veya görmede güçlük çeken, az gören, 1.5 milyon görme engelli bulunmaktadır. Bu nedenle;
 •  Beyaz bastonuyla yürüyen bir engelli gördüğünüzde karşıdan karşıya geçeceğini fark ederseniz ona yardım ediniz. Unutmayınız ki gideceği yönü bilse de trafik ışığı olmayan yerde karşıdan karşıya tek başına geçmesi risklidir.
 • Lütfen gördüğünüz beyaz bastonlu kişiye uzaktan yön tarifi yaparak yönlendirmeye çalışmayın! Biz biliyoruz ki siz bir  görüş çizgisine sahip olduğunuzdan yirmi otuz metre önceden bizim bir engelle  karşılaşacağımızı biliyorsunuz. Ancak birkaç dakika sabırlı olduğunuzda bastonumuzla bir iki metre kala o engeli biz de fark edeceğiz ve tedbirimizi alacağız.
 •   Lütfen yüksek sesle yönlendirme yapmayın. Zira işitsel duyularımız çok hassastır.  biz sizin sesiniz gelmeden nerde olduğunuzu kestiremeyip panik yapabiliriz.
 •  Sarı renkteki kılavuz çizgiler görme engellilerin bastonlarıyla düz bir şekilde yürümesi için yapılmaktadır. Oradan bir internet kablosu yahut başka bir kablo geçmemekte. Çizgiyi kaybedersek bizi görünce lütfen çizgiye yönlendirin.
 
                                              YEREL YÖNETİMLERDEN TALEPLERİMİZ NELER? 
2019 Mart ayı seçimleri yakşaşmakta. Siyasiler bizi bu aralar hatırlıyorlar. Bizler de onlara biraz daha yüksek sesle şunları söylemek istiyoruz:
 
 • Kamuda zorunlu olarak var olan erişilebilirlik komisyonlarının aktif halde çalışması ve denetimlerinin önemsenmesi en büyük talebimizdir.
 • Her belediyede o belediye sınırlarında ikâmet eden engelli bir meclis üyesi bulundurmaya gayret edin ki sesimiz, gözümüz, kulağımız olun.
 •  Sesli ışıklar sadece merkezi yerlerde değil trafik ışığının olduğu her yerde bulundurulmalı tüm alanlarda engelli bireylerin olduğu unutulmamalıdır .
Beyaz BastonGörme Engelliler Derneği olarak Erişilebilirlik bizim hayat felsefemizdir. Tüm alanlara herkesle eşit, engelsiz ve erişilebilir şekilde ulaşıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. 
 
 
                                           BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER YÖNETİM KURULU A.
Mehmet KAHRAMANOĞULLARI
              GENEL SEKRETER   
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü 


Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım. #engelsiztürkiye

DEVAMI

Cumhurbaşkanımız Gençlerle Buluştu. Merti azminden dolayı tebrik etti.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 101. Yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, yurdun çeşitli illerinden gençlerle çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi.Antalya ilini görme engelli öğrencimiz Mert YAKIŞTIR temsil etti ve Cumhurbaşkanımız'a gençlik merkezinde yaptığı bilişim çalışmalarını anlattı. Toplantıyı dernek başkanımız Kamil ÇAM ve kurum müdürümüz Hatice YEŞİLKAYA da takip ederek Mert'in heyecanına ortak oldu.
Recep Tayyip ERDOĞAN Mert'i azminden dolayı tebrik ederek Gençlik Spor Bakanı Muharrem KASAPoğlu'nun her isteğinde yanında olacağının sözünü verdi.

DEVAMI

Genel Başkan

baskan
Oğuz Özdemir
Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Beyaz Baston Görme Engeliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği
Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü
Değerlerimiz Ortak Geleceğimiz Ortak

Foto Galeri

 • 2019 Geleneksel İftarımız
 • Beşiktaş Kampına Ziyaret
 • Özel Bilgi Bahçesi
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Dil Aracı

INSTAGRAM