BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

7-14 OCAK 2019 BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI BASIN BÜLTENİ

Basınımıza ve Kamoyuna saygıyla duyururuz:
1931 yılından beri tüm dünyada kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında1988 yılından bugüne  kamu yararına faaliyet gösteren ve genel merkezi Antalya’da bulunan  Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği olarak kamoyunu göz sağlığının önemi ve “görme engellilik” hususunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere ;

 • 8 Ocak 2019 Salı günü saat 11.00’de Tekeli oğlu İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonun’da Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği ile işbirliğiyle “görme engellilik ve kör çocuklu aileler” konulu panelimize
 • 10 Ocak Perşembe günü saat 10.00’da Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde  Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ile işbirliğiyle  “görme engelli yetenekler gençlerle buluşuyor” etkinliğimize
 • 11 Ocak 2019 Cuma günü saat 19.30’da AKM Perge Salonu’nda Beyaz Baston Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından düzenlenecek olan farkındalık konserimize
 • 12. Ocak 2019 Cumartesi günü saat 13.30’da Antalya’da faaliyet gösteren stklarla birlikte Kapalı Şarampolden Cumhuriyet Meydanı’na kadar beyaz bastonlarla farkındalık yürüyüşümüze tüm halkımızı ve basınımızın değerli temsilcilerini   davet ediyoruz

HAFTANIN ÖNEMİ NEDİR?
Değişen dünyada teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin körlük var oldukça kullanımı değişmeyecek tek araç beyaz bastondur.
1921 yılında trafik kazasında kör olan bir fotoğrafçının yön bulmak   için kullandığı   sopayı toplum tarafından fark edilsin diye beyaza boyamasıyla hayatımıza girmiş olan beyaz baston, tamamen görme kaybı olanlar için adeta  bir göz görevi görmektedir.
Ne var ki görme engelli kişinin baston kullanması ve  bu dezavantajını avantaja çevirmesi için toplum tarafından fark edilmesi  gerekir.
Toplumun her kesimi beyaz bastonlu kişinin tamamen görme kaybı olduğunu bilmelidir. Trafikte öncelik beyaz bastonlunundur.

HER BİN KİŞİDEN 3 KİŞİ BEYAZ BASTON KULLANIYOR.

Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre ülkemizde körlüğün %800’i önlenebilir durumda iken bilinçsizlikten dolayı geç kalınmış ve müdahale edilememiş bireyler doğuştan veya sonradan kör olarak yaşamlarına devam ediyor.  220 bin kişi gözlerini tamamen kaybetmiş ve beyaz bastona ihtiyaç duyuyor.

Kamu kuruluşlarının yerel temsilcileri olan belediyelere yönelik erişilebilirlik yasası çıkarılmış,  2007 yılından başlayarak  her engelli için kamu alanlarının erişilebilir olması zorunluluğu getirilmiştir. 5 yıl içinde tamamlanması zorunlu kılınan bu erişilebililik düzenlemeleri,  2012 yılında bir süre daha uzatılmıştır.
2019 yılındayız. Görüldüğü gibi hala engelli bireyler olarak kamu alanlarında hareket etmekte güçlük çekiyoruz. Kaldırımların yayaların kullanması gereken kısımlarında farklı engellerin olması,araçların  kaldırımlara park etmesi,  görme engelliler için yapılmış sarı çizgilerin yol kazılarından sonra yenilenmemesinden dolayı çizgi  sonlarının  direklere çıkması sayabileceğimiz engellerden sadece bazıları.
BİZ TOPLUMDAN NE İSTİYORUZ?
Toplumun her kesimi bilmelidir ki görme engelli olmak hayatın sonu değil bir farklılıktır. Ülkemizde görmeden yaşamını sürdüren veya görmede güçlük çeken, az gören, 1.5 milyon görme engelli bulunmaktadır. Bu nedenle;

 •  Beyaz bastonuyla yürüyen bir engelli gördüğünüzde karşıdan karşıya geçeceğini fark ederseniz ona yardım ediniz. Unutmayınız ki gideceği yönü bilse de trafik ışığı olmayan yerde karşıdan karşıya tek başına geçmesi risklidir.
 • Lütfen gördüğünüz beyaz bastonlu kişiye uzaktan yön tarifi yaparak yönlendirmeye çalışmayın! Biz biliyoruz ki siz bir  görüş çizgisine sahip olduğunuzdan yirmi otuz metre önceden bizim bir engelle  karşılaşacağımızı biliyorsunuz. Ancak birkaç dakika sabırlı olduğunuzda bastonumuzla bir iki metre kala o engeli biz de fark edeceğiz ve tedbirimizi alacağız.
 •   Lütfen yüksek sesle yönlendirme yapmayın. Zira işitsel duyularımız çok hassastır.  biz sizin sesiniz gelmeden nerde olduğunuzu kestiremeyip panik yapabiliriz.
 •  Sarı renkteki kılavuz çizgiler görme engellilerin bastonlarıyla düz bir şekilde yürümesi için yapılmaktadır. Oradan bir internet kablosu yahut başka bir kablo geçmemekte. Çizgiyi kaybedersek bizi görünce lütfen çizgiye yönlendirin.

YEREL YÖNETİMLERDEN TALEPLERİMİZ NELER?
2019 Mart ayı seçimleri yakşaşmakta. Siyasiler bizi bu aralar hatırlıyorlar. Bizler de onlara biraz daha yüksek sesle şunları söylemek istiyoruz:

 • Kamuda zorunlu olarak var olan erişilebilirlik komisyonlarının aktif halde çalışması ve denetimlerinin önemsenmesi en büyük talebimizdir.
 • Her belediyede o belediye sınırlarında ikâmet eden engelli bir meclis üyesi bulundurmaya gayret edin ki sesimiz, gözümüz, kulağımız olun.
 •  Sesli ışıklar sadece merkezi yerlerde değil trafik ışığının olduğu her yerde bulundurulmalı tüm alanlarda engelli bireylerin olduğu unutulmamalıdır .

Beyaz BastonGörme Engelliler Derneği olarak Erişilebilirlik bizim hayat felsefemizdir. Tüm alanlara herkesle eşit, engelsiz ve erişilebilir şekilde ulaşıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.

                                           BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER YÖNETİM KURULU A.
Mehmet KAHRAMANOĞULLARI
GENEL SEKRETER

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.